Porady dotyczące prania
Porady dotyczące użytkowania tkanin
Różne rodzaje materiałów mają różne wymagania. Wszelkie ważne informacje o sposobie konserwacji naszych tkanin znajdziesz w przepisach prania.
Sposób użytkowania tkanin z acetatu
Tkaniny z dużą zawartością acetatu tracą w praniu formę i połysk. Alternatywnie można oddać tkaninę do pralni chemicznej, ponieważ włókna tej tkaniny zwykle bardzo dobrze znoszą czyszczenie chemiczne. Maksymalna temperatura żelazka nie powinna wynosić więcej niż 120°C, w przeciwnym razie może dojść do zniszczenia tkaniny, którego nie da się już naprawić. Proszę stosować się do symbolei podanych na metce tkaniny.
Sposób użytkowania tkanin bawełnianych
Odzież bawełniana oraz tkaniny z bawełny dla domu w kolorach trwałych są z reguły odporne na gotowanie. Jednak jeśli chodzi o odzież wierzchnią stosuje się tkaniny, które nie nadają się do prania, ponieważ mogłyby się zbyt skurczyć. Proszę zwrócić uwagę na instrukcje podane na metce lub w razie niepewności zapytać o radę w pobliskiej pralni chemicznej. Tkaniny bawełniane, które nie są szczególnie obrabiane (tak jak np. kurtki z woskowanej tkaniny bawełnianej) można prasować w temperaturze do 200°C.
Sposób użytkowania tkanin cupro
Proszę zachować ostrożność podczas prania tkaniny cupro i stosować się do instrukcji podanych na metce produktu. Maksymalna temperatura żelazka w przypadku tkanin cupro wynosi 150°C.
Sposób użytkowania wyrobów z włosia zwierzęcego
Wyroby z naturalnego włosia zwierzęcego należy zawsze czyścić chemicznie.
Sposób użytkowania wyrobów skóropodobnych
Wyroby wykonane z tworzyw gładkich lub welurowych można zazwyczaj prać w programie prania tkanin delikatnych w 30°C. Proszę stosować się do instrukcji podanych na metce oraz w razie niepewności zapytać o radę w pralni chemicznej. W żadnym wypadku nie należy tych wyrobów wirować, ponieważ może to spowodować ich pomarszczenie. Wyroby skóropodobne należy prasować wyłącznie na lewej stronie oraz w niskiej temperaturze.
Sposób użytkowania skóry
Z reguły skóry nie powinno się samemu czyścić, lecz oddać dany wyrób do pralni chemicznej, która ma doświadczenie w czyszczeniu chemicznym wyrobów ze skóry. Jednakże istnieje kilka reguł ułatwiających pielęgnację skóry:
- Aby uchronić wyroby ze skóry przed plamami z wody, należy je przed pierwszym użyciem zaimpregnować. W środki do impregnacji można zaopatrzyć się w każdym specjalistycznym sklepie z tekstyliami.
- Plamy z tłuszczu można usunąć nawilżoną ciepłą wodą ściereczką z dzianego włókna. Jeśli nie uda się w ten sposób usunąć plamy, zaleca się zaprzestać dalszego usuwania. Z czasem tłuszcz wsiąknie w skórę.
- Suche zabrudzenie można z reguły usunąć zwilżoną ściereczką.
Mokrych zabrudzeń nie należy wycierać do wyschnięcia. Zamiast tego można przyłożyć do plamy ściereczkę, która wchłonie zabrudzenie.
Sposób użytkowania tkanin z lnu
W przypadku pielęgnacji lnu należy kierować się celem, w którym dany wyrób jest stosowany. Jeśli chodzi o wysokojakościową odzież (np. garnitury lub damskie kostiumy damskie), to należy odnieść je do pralni chemicznej. Odzież codziennego użytku oraz tkaniny dla domu można z reguły normalnie prać i prasować w temperaturze do 200°C. Proszę stosować się również do instrukcji podanych na metce wyrobu.
Sposób użytkowania tkanin z mikrofibry
Jeśli zdecydują się państwo na czyszczenie tkanin z mikrofibry w domu, to należy wybrać program dla prania delikatnego oraz niską temperaturę prania. Po praniu radzimy pozostawić do wyschnięcia na powietrzu, aby zapobiec gnieceniu się tkaniny. Prasować z użyciem lub bez użycia pary wodnej w niskiej temperaturze i na lewej stronie. Aby zachować jakość tkanin z mikrofibry, należy regularnie ponawiać impregnację.
Sposób użytkowania tkanin nylonowych
Nylon składa się z włókien poliamidowych, więc podlega tym samym regułom pielęgnacji. Tak więc w przypadku prania odzieży lub tkanin dla domu należy zwrócić uwagę na to, aby prać na lewej stronie oraz nie prać w zbyt wysokich temperaturach, ponieważ może dojść do skurczenia się lub pogniecenia tkaniny. Tekstylia nylonowe są z reguły wrażliwe na ciepło, dlatego należy je prasować wyłącznie w niskich temperaturach.
Sposób użytkowania tkanin z anilany
Wyroby z anilany lub z domieszką anilany można z reguły prać, jednakże w jak najniższej temperaturze oraz należy stosować się do instrukcji podanych na metce. Poza tym należy unikać suszenia tkanin w suszarce oraz prasowania przy użyciu pary wodnej.
Sposób użytkowania tkanin z poliamidu
Piorąc odzież lub tkaniny dla domu z poliamidu należy uważać, aby nie prać ich w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż może to spowodować skurczenie się lub gniecenie tkanin. Tekstylia z poliamidu są z reguły bardzo wrażliwe na ciepło, dlatego należy je prasować wyłącznie w niskich temperaturach.
Sposób użytkowania tkanin poliestrowych
Tkaniny z poliestru nadają się zarówno do normalnego prania jak i do czyszczenia chemicznego. Jednak należy prać je w niskich temperaturach. Maksymalna temperatura żelazka powinna wynosić 150°C.
Sposób użytkowania tekstyliów polietylenowych / polipropylenowych
Tekstylia zawierające polietylen lub polipropylen można czyścić na mokro oraz w niskiej temperaturze. Nie należy ich natomiast prasować.
Sposób użytkowania żywej wełny
Wyroby zawierające domieszkę żywej wełny należy prać ręcznie (w temperaturze ciała oraz w specjalnym środku do prania wełny). Podczas prania nie należy trzeć tkaniny. Do wyschnięcia położyć, w przeciwnym razie wyroby z żywej wełny mogą się rozciągnąć. Aby zmniejszyć ilość wody w wełnie, można zawinąć ją we frotę i delikatnie wycisnąć (nie wykręcać!).
Wyroby zawierające domieszkę żywej wełny należy prasować w średniej temperaturze (2 stopień). Poprzez użycie pary wodnej lub wilgotnej ściereczki można uniknąć powstania połysku.
Sposób użytkowania jedwabiu
W przypadku pielęgnacji jedwabiu należy stosować się do następujących wskazówek:
- Nie stosować środków wybielających
- Unikać bezpośredniego lub silnego nasłonecznienia jedwabiu
- Podczas prasowania nie używać wody
- Nie spryskiwać jedwabiu perfumem czy dezodorantem
- Nie używać wody do wywabiania plam
- Nie wykręcać po praniu
- Jedwab zawsze prasować na lewej stronie.
Jedwab można czyścić nie tylko chemicznie, lecz można go prać również ręcznie. Tutaj krótka instrukcja prania ręcznego jedwabiu:
- Należy stosować delikatny środek do prania jedwabiu lub delikatne mydło.
- Jedwab należy zamoczyć na ok. od 3-5 minut w letniej wodzie. (ciemny lub wzorzysty jedwab należy tylko krótko wyprać ręcznie w ZIMNEJ wodzie, nie wolno zamaczać!)
- W międzyczasie należy lekko poruszać jedwabiem (nie wykręcać!). Jak tylko jedwab się namoczy, należy delikatniej nim poruszać, ponieważ w stanie mokrym jest on o wiele delikatniejszy.
- Po ok. 5 minutach należy wyciągnąć jedwab z wody oraz wypłukać go w zimnej wodzie z dodatkiem łyżeczki octu, aby usunąć resztki mydła.
- Następnie należy zawinąć jedwab w suchy ręcznik, aby pozbyć się wsiąkniętej wody. (W przypadku ciemnego lub wzorzystego jedwabiu należy użyć kilkuwarstwowo ręcznika)
- Potem należy rozwinąć ręcznik oraz lekko naciągnąć rogi tkaniny tak, aby się wyprostowała.
- Z reguły jedwab należy prasować z lewej strony. Poza tym podczas prasowania jedwab powinien być lekko wilgotny. Należy uważać na ustawienia temperatury żelazka. W żadnym wypadku nie wolno prasować jedwabiu w zbyt wysokiej temperaturze!
Sposób użytkowania wiskozy
Wyroby z wiskozy należy prać ostrożnie oraz stosować się do instrukcji podanych na metce. Tekstylia z wiskozy należy prasować w temperaturze nie wyższej niż 150°C.